Elektro i aku bušilice

Elektro i aku bušilice se koriste za bušenje rupa, obradu drveta, metala, betona i drugih materijala.Ovaj alat vam je neophodan

Bušilica

Bušilice se koriste za bušenje rupa, obradu drveta, metala, betona i drugih materijala. .Ako se bavite popravkama iz hobija ovaj alat vam je neophodan skoro u svakom momentu.

Prvo i osnovno pri kupovini bušičice potrebno je da odlučite koji tip bušilice želite-električnu ili akumulatorsku.

.

aku bušilica 2
alat za uređenje zidova-burgija u bušilici

Akumulatorske bušilice

su one koje svoje napajanje vrše putem akumulatorske baterije.Uglavnom se radi o bateriji napona 12 volti. Ovakve bušilice su lakše za rukovnje iz razloga lakšeg kretanja gdje vas ne sputava dužina strujnog kabla.Često su multifunkcionalne jer ih sa određenim dodatcima možete koristiti I kao odvijače ,tj. za zavrtanje i odvijanje šarafa.Mana im je trajnost baterije pa je pri korištenju ovakvih bušilica preporučljivo imati i napunjenu rezervnu bateriju

I električne i aku bušilice imaju različitu snagu odnosno broj obrtaja u minuti.Što je  veča snaga to je veći broj obrtaja u minuti.Po pravilu bušilice sa jednom brzinom su po snazi najslabije bušilice i koriste se za lakše i manje zahtjevne poslove.U upotrebi su i bušilice od dvije do četiri brzine.Koriste se za teže i zahtjevnije poslove,samim tim rukovanjr sa takvim bušilicama je zahtjevnije i teže.Zato je pri određenim radovima pomoću regulatora potrebno popdesiti optimalnu brzinu odnosno broj obrtaja.Svako  preopterečenje bušilice otežava vam posao i opasno je za uređaj jer je moguće da će doći do kvara.

Vibracione elektro pneumatske bušilice

su uglavnom profesionalne bušilice koje se rijetko koriste u kučnim poslovima.Vibracione bušilice se tekođe nazivaju udarne .One omogućuju pravolinijsko kretanje burgije koja udara u površinu koja se obrađuje sistemom naprijed nazad.Ovakve bušilice namjenjene su za vrlo tvrde materijale poput armiranog betona.Uobičajeno je da su udarne bušilice električne sa kablom ali treba znati da postoje i aku bušilice sa vibracionim odnosno udarnim  načiinom rada.Ppneumatske bušilice pokreće  klip koji kompresuje vazduh.Pneumatske bušilice u pravilu  manje vibriraju, imaju tiši rad i podižu manje prašine.

 
 

Akumulatorska bušilica-odvijač ili bušilica?


Akumulatorska bušilica je možda i najčešći alat koji se koristi kod kučnih poslova i različitih hobija.Važno je pri kupovini znati da li kupujete akumulatorski odvijač ili bušilicu.Akumulatorska bušilica najčešče ima dvije brzine od kojih je jedna nam,jenjena za odvijanje i zavijenjei druga brzina veče snage najmjenjena za bušenje . Pri namjeri odvrtanja ili zavrtanja vijaka i bušenja potrebno je prekidač okrenuti u jednom ili drugom smjeru zavisno šta želite.

aku bušilica 2

Pogon

Električne bušilice za svoj pogon koriste elektromotore koji imaju ugrađene  ugljene četkice koje su podložne trošenju pa je tako povremeno potrebno servisirati bušilicu i zamjeniti četkice.

Aku bušilice koriste uglavnom motore bez četkica  zbog trenja imaju minimalne gubitke tako da je njihov vijek trajanja duži.

Takođe postoje i stolne bušilice  koje su pričvršćene na stol ili neku drugu ravnu površinu.Način rada ovih bušilica je da se pomjeraju gore dole duž svoje fiksne osovine.Uglavnom se radi o uređajima veće težine radi njene stabilnosti kada se učvrsti na radnu površinu.Neki modeli ovih bušilica rade i pod uglom od 45 stepeni.

Neke bušilice su opremljene  elektromagnetom što omogućava stabilnije pričvrščivanje za materijal koji se obrađuje.(šarafi ili neke metalne površine)

Ugaone bušilice su namjenjene za rad na teško dostupnim mjestima .One imaju udubljenu steznu glavu i obično su manje veličine.

Postoji veliki broj bušilica ovisno o namjeni (profesionalne poluprofesionalne i hobi bušilice ).Večina njih će obaviti svoj posao korerktno ako se sa bušilicom rukuje ispravno i ako je održavanje bušilice po pravilima .

Pri kupovini bušilice potrebno je da znate namjenu za koju ćete koristiti pa se takoi i cjenovno odrediti koja je za vas.

Ako se radi o hobiju i povremenom rijetkom korištenju bušilice nije neophodno da izdvajate veliki novac niti je potrebno da kupite bušilicu čije su performance namjenjene profesionalcima.Dovoljno je da se raspitate koja vrsta bušilice svojom kvalitetom može ispuniti očekivanja.

Postoji mnogo brendiranih bušilica raznih proizvođača koje ne moraju biti skupe ,jer svi ti brendovi se bave proizvodnjom i profesionalnihiI hobi uređaja pa tako  formiraju svojie ciijene

Sigurnost

Postoji mnogo brendiranih bušilica raznih proizvođača koje ne moraju biti skupe ,jer svi ti brendovi se bave proizvodnjom i profesionalnihiI hobi uređaja pa tako  formiraju svojie ciijene.

Veoma bitan segmenti je sigurnost pri upotrebi ovog alata.Pri radu sa bušilicom potrebno je biti smiren i skoncentrisan.Osigurati mjesto na kojem bušite tako da ne bi dolazilo do proklizavanja burgije jer to može biti veoma opasno po rukovaoca bušilicom.

Preporuka je ne koristiti široku odjeću jer proklizavanjem burgija može zahvatiti rukav ili neki drugi dio odjeće i dovesti do opasnih povreda.

Neophodno je pri radu sa bušilicom nositi zaštitne naočale,jer samim bušenjem može doći do otpadanja matrijala i piljaka koji mogu završiti u oku i dovesti do opasnih povreda

aku bušilica

Evo i nekoliko savjeta

Pri radu sa glastkim metalnim matrijalom je preporučljivo ekserom ili nekim tvrdim predmetom napraviti udubljenje na mjestu koje bušimo kako bi burgija odmah leglau to udubljenje i kako bi izbjegli proklizavanje.

Kod bušenja keramičkih pločica kada odredite mjesto bušenja, na to mjesto nalijepite flaster tako ćete izbjeći proklizavanje burgije .To se često dešava kod keramike zato što je vrlo skliska. .Izbjegnite povrede i oštećenje keramike na ovaj način.

Preporuka je takođe kada počinjete bušenje da uvijek krenete sa manjom brzinom i manjim brojem obrtaja kako ne biste skliznuli sa mjesta bušenja a  zatim postepeno povećavajte brzinu i snagu.Na taj način ćete napraviti preciznu i pravilnu rupu .

Nismo zaboravili možda na onaj glavni dio bušilice a to je burgija

Burgija je namjenski alat za obradu materijala bušenjem

Bušilica može biti najveće kvalitete ali ako koristite pogrešnu burgiju niste uradili ništa

Postoje tri osnovna tipa burgija.Burgija za metal,drvo, kamen (beton)

Burgije za drvo su uglavnom spiralnog oblika. Imaju dugačak, tanak vrh u sredini koji služi za centriranje

Za bušenje zidova burgija ima oštricu koja j je opremljenu pločicom od tvrdog metala i obično je u oblika dlijeta,budući da burgije zbog udarne energije moraju biti vrlo robusne[. Potrebno je korišćenje vibracione bušilice ili hamer bušilice. Ako se zid sastoji od šupljeg kamena sa poroznim materijalom buši se samo rotaciono, dakle bez udaranja. Isto važi za porozne cigle i zidove od pločastih elemenata.

Burgije sa izbrušenim vrhom prikladne su za metale koji ne sadrže gvožđe. Dakle koji su mekši a to su  npr aluminijum, bakar, mesing, cink. Za čelik koriste se burgije od visokokvalitetnog čelika za brži rad sa legurom kobalta ili su čak potrebne burgije koje imaju  sloj titana. One su skuplje od običnih burgija, ali zato omogućuju bušenje specijalnog čelika bez visokog trošenja burgije.

U ovom blogu smo se samo površno dotakli ovog alata koji je neophodan kompletu vašeg kučnog seta alata.

Neki od narednih blogova posvetićemo svakoj od navedenih vrsta bušilica i burgija gdje ćemo vas podrobnije upoznati sa njima

M.J

burgija za drvo
alltools4me.burgija za metal
Facebook
Twitter
Welcome to alltools4me, your destination for all kinds of home tools. Here you will find the latest information, tips and recommendations on tools that will make your life easier. Whether you need tools for repairs, landscaping or something else, we're here to help. Join us and discover everything you need to successfully perform everyday tasks.