Alat za krečenje-Molerski alat

Nerijetko u sezoni molerskih radova odlučijemo sa da sami obavimo te radove. Za to nam je potreban kvalitetan i dobar molerski alat.

Zašto je potreban adekvatan alat za krečenje?

Nerijetko u sezoni molerskih radova odlučijemo sa da sami obavimo te radove.

Za nešto tako potrebno je da imamo i adekvatan alat.Koliko gods bojenje zidova izgleda jednostavan i lagan posao. Takvo što ne počinjite bez adekvatnog molerskog alata.u suprotnom velika je mogućnost da će  vam nakon vašeg“rada“ opet biti potreban profesionalac koji će popraviti vaše graške.

 

Osnovni paket alata za krečenje.

 

Osnovni paket alata za moleraj sastoji se od: merdevine, produžna ručka, valjak za farbanje i drška za valjak, posuda za farbanje, četka za uglove, zaštitna folija za krečenje, traka za krečenje, špahtle i šmirgle za zidove

Merdevine su neophodne u ovom poslu iz razloga kako biste mogli dohvatiti djelove plafona i zidova koji se nalaze izvan vašeg dohvata.Dimenzije merdevina koje su vam potrebne zavise od visine plafona i zidova kao i od vaše visine.U moleraju se uglavnom koriste aluminijske i drvene merdevine.Pri upotrebi ovog alata potreban je izuzetan oprez kako ne bi došlo do pada i povreda.

Produžena ručka je dio alata za moleraj koji će vam uveliko olakšati ovaj posao.Zidovi velikih površina i oni djelovi koje teško možete dohvatiti uz dobru produženu ručku  mogu biti lako riješeni  bez velikog napora i protezanja.Najbolje je imati teleskopsku ručku koju  po potrebi možete produžava ti i skraćivati.Produžene ručke se prave uglavnom od aliminijuma jer je to lagan materijal kojim možete lako manipulisati bez dodatnog opterećenja i umora.

Valjak za boje je alat za koji je potrebno utrošiti najviše vremena pri izboru onoga koji je za vaše potrebe.Izbor valjka ovisi od mnogo toga.Koja je boja kojom ćete raditi vaše zidove,kvlitet zidova,podloge kojom su zidovi urađeni itd.Sve to može loše  rezultirati ako niste odabrali adekvatan valjak. Valjak daje tanke, ujednačene slojeve boje  i idealan je za farbanje velikih, glatkih i dobro pripremljenih zidova, plafona i velikih površina.Valjak je mnogo ekonomičniji alat od četke iz razloga što dobar valjak drži više boje i ravnomjernije je raspoređuje po zidovima a pri valjanju kvalitetnije raspoređuje boju i pokriva mnogo veću površinu.Mana valjka je ta što je gotovo neupotreblljiv kod manjh izbočenih ili udubljenih površina kao što su čoškovi na zidovima,sastvi plafona i zida udubljenja koja se nalaze kod stolarije tj prozora i vrata.Tu je neophodno upotrijebiti četku.

Dobro bi bilo u svom priboru za krečenje imati jedan set četki različitih dimenzija.Nekada se cijeli proces krečenja obavlje četkama.Velike četke su nanosile sloj boje na zidobe a njenim povlačenjem gore dole i lijevo desno boja se razvlačila po zidovima i ujednačavala.Ovaj način nije više toliko zastupljen zbodg upotrbe valjka.To ne znači da nam četkr nisu potrbnr.Manje četkte se koriste za dijelove zidova koji nisu dostupni valjku ii su male površine tako da je tu nemoguće upotreba valjka.Četke se koriste kod popunjavanja čiškova,uglova i sastva plafona i zidova.Takođe četke raznih dimenzija  su korisne kod bojenja dijelova oko stolarije,vrata prozora te koko prekidaća i utičnica

Kod posude za farbanje je veoma bitno da odaberete dovoljno veliku posudu kako bi valjak mogao cijelom veličinom uroniti u boju.obavezno je imati i mrežasto cijedilo za booju i valjak kako bi se višak bojee na valjkui vratio u posudu sa bojom i kako biste izbjegli cijeđenje i kapanje valjka po zidovima i okolini.Za rad sa četkom kod nedostupnih djelova za valjak potrebno je imati manju posudicu sa bojom kako cbi lakše manipulisali četkom i bojenjem tuh djelova zida.

 

Priprema za krečenje

 

Traka  za krečenje ili tzv krep traka je vrlo kodistan dio alata za krečenje.Njenom upotrebom lako možete zaštiti djelove prostorije koju krečite koji ne spadaju u zidova.Npr štokovi vrata plastični djelovi stolarije ,namještaj,kuhinjski elementi, iostali djelovi namještaja koji se ne mogu premještati i skloniti bit će dobro zaštićeni krep trako i neće biti potrebe za njihovo naporno čišćrnje.Krep traka se može kotistiti  ina zidovima na kojima se rade prelazi boja.Jednostavno se skida sa svih površina i ne ostavlja tragove.

Špahtle i šmirgle za zidove su alat neophodan za pripremu zidova za krečenje.Možete ih koristiti pri skidanju sloja stare boje ili za poravnanje zidova zbog oštećenja na njima.Špahtle se nabavljaju u nekoliko veličina za obradu sitnijih oštećenja male špahtle a za veća oštećenja na većoj površini potrebno je imati veću špahtlu.Šmirgl paprir je potrebanc kod završetka prethodnih radova poravnanja zidova kako biste zid doveli do idealne ravnine i glatkoće.Takođe šmirgl se koristi i za skidanje slojva  stare boje koja se ne može skinuti špahtlom.

Još jedan dio opreme za krečenje je pvc folija .Ona će vam olakšati posao čišćenja nakon krečenja.Namještaj koji se po pravilu sklanja na sreinu sobe potrebno je prekriti pvc folijom kako bi bio zaštićen od kapanja i prskanja prilikom krečenja.ovom folijom možete i prekriti dijelopve poda koji se spaja sa zidom i zalijepti je krep trakom.dakle veoma je bitna priprema prije početka samog krečenja.

 

Evo i nekoliko savjeta:

 

Kod odabira boja prvo je potrebno znati namjenu prostorije koju krečite.Izabrati svjetliju ili tamniju boju?

Svjetlij se koristi u proistorijama u kojima boravite duži diop dana kao što su dnevni boravak trpezarija ili kuhinja, dok su tamnije boje pogodne za one intimnije djelove vašeg stana kao što su spavaća soba, soba za odmor,radna soba.Pri odabiru tamnije boje obratite pažnju da ta boje ne bude toliko tamna i da ne napravi od vaše soba tunel.Takođe poznato je da svijetlije boje stvaraju privid uvećenje prostorije a tamnije je „sužavaju „ i čine  njen izgled manjim.

Pripremite prostoriju prije početka krečenja. Sav veliki i glomazni namještaj je potrebno  skloniti u sredinu sobe a manje dijelove namještaja skloniti u drugu prostoriju.Takođe ukloniti sve ukrase a slike koje vise nazidu skinuti i skloniti te šarafe u zidu povaditi a rupe popuniti i zagletovati.

Zidove bi bilo dobro prebrisati vlažnomk krpom ili sšužvom kako biste očistili prašinu i masnoću po zidovima.

Krep trakom obljepiti djelove oko utikača i utičnica kako boja ne bi došla u dodir sa strujom i kako biste ih zaštitili  od prljanja.

Ukoliko je porebno prostoriju obojiti više puta obavezno sačekajte da se prvi sloj boje dobro osuši pa tek onda nanositi drugi sloj .

Na kraju dolazi čišćenje prostorije i alata.

Alat je potrebno dobro očistiti vodom sapunom i rastvorom za razrijeđivanje boje.Tako ćete svoj alat za krečenje moći koristiti  sljedeći put kada se budete bavili molerajnom.

M.J

Facebook
Twitter
Welcome to alltools4me, your destination for all kinds of home tools. Here you will find the latest information, tips and recommendations on tools that will make your life easier. Whether you need tools for repairs, landscaping or something else, we're here to help. Join us and discover everything you need to successfully perform everyday tasks.